Matthew James Bryza

Büyükelçi (Emekli)

Büyükelçi Bryza, petrol sızıntısıyla mücadele alanında dünyanın en büyük şirketi Lamor Ab’in Yönetim Kurulu Üyeliği ve Lamor Turkey’in CEO’luğunu yürütmektedir. Bryza ayrıca İngiltere merkezli Nobel Upstream şirketinin Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye’de bir siber güvenlik firmasının Kurucu Ortağı ve Baltık Denizi bölgesinde sıvılaştırılmış doğalgaz alanında yatırım fırsatları geliştiren üst düzey bir yatırım ekibinin üyesidir. Bryza aynı zamanda 2012 yılından itibaren Turcas Petrol’ün Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmaktadır.

2012-15 arasında Tallinn/Estonya merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Savunma ve Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nin Direktörlüğünü yürüten ve merkez bünyesinde Enerji Güvenliği ve Siber Güvenlik programlarını kuran Bryza, şu anda Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nde Kıdemli Üye, Jamestown Vakfı’nda ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Şubat 2011 – Ocak 2012 arasında üstlendiği ABD’nin Azerbaycan Büyükelçiliği görevinin ardından 23 yıllık diplomasi kariyerini sonlandıran Bryza, onun öncesinde 2005-2009 arasında ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı görevini yürütmüş, bu görevi kapsamında Avrasya’nın enerji güvenliği, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs konularında çalışmıştır. Bryza, aynı dönemde Ermenistan-Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorununda arabuluculuk yapmak üzere AGİT bünyesinde oluşturulan Minsk Grubu’nun Eş Başkanlığı ve Kıbrıs Sorunu ile Güney Osetya ve Abhazya çatışmalarında ABD adına Arabuluculuk görevlerini de üstlenmiştir.

2001-2005 yıllarında Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Konseyi bünyesinde Avrupa ve Avrasya İlişkileri Direktörü olarak görev yaptığı dönemde yukarıda bahsi geçen konulara ilaveten radikal İslam alanında da çalışan Bryza, onun da öncesinde Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Hazar Enerjisi konularında Başkan ve Dışişleri Bakanı Özel Danışmanı, Güney Kafkasya ve Orta Asya’da Ekonomik Reform Danışmanı, Rusya Masası Görevlisi, Rusya (1995-97) ve Polonya’daki (1989-91) ABD Misyonu’nda Siyasi Bölüm Sorumlusu görevlerini üstlenmiştir.

Stanford Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler eğitimi alan Bryza, Tufts Üniversitesi Fletcher Hukuk ve Diploması Okulu’nda aynı alanda yüksek lisansını tamamlamıştır.

Top