Tevfik Kınık

Aktif Yatırım Bankası A.Ş., Kredi Analitik ve Sermaye Piyasalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

1977 doğumlu olan Tevfik Kınık, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olup, yüksek lisansını Harvard Üniversitesi’nde yapmıştır.
Tevfik Kınık, 1999 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) uzman yardımcısı olarak başladığı ve toplam 17 yıl süren kamu görevinde, SPK’da Kurumsal Yatırımcılar Dairesi Başkanlığı ve Kurul Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Sonrasında Aktif Bank’ta sermaye piyasalarından sorumlu genel müdür yardımcısı ve Suudi Arabistan’ın ilk yerel kredi derecelendirme kuruluşu Simah Rating’de (Tassnief) kurucu genel müdür olarak görev yaptı.

Tassnief’in kuruluş işlemlerini tamamlayıp organizasyon ve derecelendirme metodolojilerinin oluşturulmasını sağladıktan sonra Aktifbank’a yeniden katılan Tevfik Kınık, halen aynı Bankada Kredi Analitik ve Sermaye Piyasalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Tevfik Kınık’ın uzmanlık alanları arasında yatırım bankacılığı ve sermaye piyasaları, menkul kıymetleştirme, kredi derecelendirme ve skorlama, veri analitiği, kolektif yatırım kuruluşları, kurumsal yönetim ve katılım finansmanı yer almaktadır.

Top