Barış Öney

EMPEA, Globalturk Capital Türkiye Temsilcisi, Kurucu ve Yönetici Ortak

Barış Öney, yatırım öncesi ve sonrası yönetim, halka arz, şirket satınalmaları, CEO, CFO, yönetim kurulu üyesi, yatırım bankacısı, kurumsal finansman danışmanı, stratejik/uluslararası iş geliştirme yöneticisi, proje yöneticisi ve mühendis olarak 29 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Globalturk Capital’in kurucu ve yönetici ortağı olan Öney, Türk şirketlerinin girişim partneri olarak onlara özel sermaye fonlarından veya stratejik yatırımcılardan sermaye yaratmak ve yatırım sonrasında da şirkette kalmaktadır. Öney aynı zamanda özel sermaye fonları ve yabancı stratejik yatırımcılarla Türkiye ve yurt dışında birlikte yatırım yapma ve onlara şirket satın alma ya da sıfırdan iş geliştirme konularında aktif olarak çalışmaktadır. Globalturk Capital’i kurma öncesinde Deloitte (Partner), Yapı Kredi Yatırım (GMY vkl) ve TSKB (Direktör) gibi üç saygın kurumun kurumsal finansman bölümlerini kurmuş ve/veya yönetmiştir. Turkcell’de ise Turkcell ve Turkcell iştirakleri için uluslararası stratejik iş ve ilişki geliştirmeden sorumlu üst düzey yönetici olarak görev yapmıştır. Öney bu kurumlarda yatırım bankacısı olarak lider/eş-lider yönetici konumunda hem büyük şirket gruplarını hem de küçük ve orta ölçekli şirketleri içeren müşterileri için 100’ü aşkın sınır-ötesi birleşme ve satın alma, girişim sermayesi, halka arz, özelleştirme, durum tespiti ve değerlendirme projesini yönetmiştir. Türkiye’de son 20 yılda gerçekleştirimiş olan çok sayıda birincil ve ikincil halka arz projesini çalıştığı kurumlarda lider ya da eş-lider olarak yönetmiş ender sayıda kişiden biridir. Aralarında Turkcell, Tüpraş, Sabancı Holding, Sasa, Vestel, Baticim, Yapı Kredi Koray, Isiklar Ambalaj ve Tekfen Holding’in de bulunduğu bu şirketlerin çoğu Borsa İstanbul’un (BIST) ilk 100 endeksinin ve ISO 500’ün içinde yer almaktadır. 

Öney söz konusu işlerin yanısıra bir girişim sermayesi şirketinin yatırım yaptığı bir mobil/dijital pazarlama ve reklam şirketinde CEO olarak görev yapmış; ve proje yöneticisi/mühendisi/kontrolörü veya danışmanı olarak petrol ve gaz ve kimya sektörlerinde, P&G, Fluor Daniel, TPAO ve Genel Enerji gibi şirketlerde görev yapmış ve çok sayıda projesinde yer almıştır.

TED Ankara Koleji mezun olan Barış Öney, ODTÜ Mühendislik Fakültesinden Lisans, Fulbright bursiyeri olarak okuduğu University of Texas at Austin Mühendislik Fakültesinden Yüksek Lisans, University of Tulsa’dan İşletme Sertifikası, New York Institute of Finance’den International Corporate Finance Sertifikası ve İngiltere ICAEW’dan Kurumsal Finansman Diploması derecelerini almıştır.

Tempo Çağrı Merkezi ve Sistem 9 Medya Digital Signage Şirketi Yönetim Kurulu Üyeliklerinin yanısıra, halen çeşitli kurum ve meslek kuruluşlarında Yönetim ve İcra Kurullarında görev yapmaktadır. TUSİAD, TUBISAD, DEIK-Turk Amerikan İş Konseyi, EMPEA (Emerging Markets Private Equity Association), TED Kolejli İşadamları Derneği ve ENDEAVOUR’da yönetim ve yürütme kurulları ile komite ve çalışma gruplarında aktif olarak yer almaktadır. Ayrıca ENDEAVOR’ın Haysiyet Divanı ana üyelerindendir.


Top