Sevil Kayaş Yılmaz

Vodafone Türkiye Yetenek Stratejisi ve Gelişimi Direktörü

Sevil Kayaş Yılmaz, İnsan Kaynakları alanında 15 yılı aşkın bir deneyime sahiptir. Farklı sektörlerde çok uluslu şirketlerde çeşitli roller üstlenmiş ve global projeleri değişim yönetimi perspektifiyle yönetmiştir.

Vodafone Türkiye'de, yetenek stratejisinin şirket stratejilerini destekleyecek şekilde belirlenmesi ve uçtan uca yönetilmesinden sorumlu olan Yetenek Stratejisi ve Gelişimi ekibine liderlik etmektedir. Çok kültürlü ve değer yaratan bir çalışma ortamı yaratmak için kültür projelerine liderlik eder. Yetenek Kazanımı, İşveren Markası, Yetenek Yönetimi, Eğitim ve Gelişim süreçleri, Çeşitlilik ve Dahiliyet, Satış ve Müşteri Hizmetleri kanallarında Mükemmel Müşteri Deneyimi konusunda çalışan ekiplerin yetkinlik gelişimi alanlarından sorumludur. Bunların yanısıra, iş performansını hızlandırmak ve çalışma kültürünün yeni çalışma biçimine adapte olmasını sağlamak için şirketin Agile dönüşümüne liderlik edecek şekilde Agile Koçları yönetmektedir. Şu anda özelllikle işe alım, performans, kariyer gelişimi gibi temel insan kaynakları süreçlerinin “beceri odaklı (skill based)” yaklaşım ile yeniden tasarlanması üzerine çalışmaktadır.

Sevil Kayaş Yılmaz, İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinin ardından yüksek lisans derecesini İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi konusunda Marmara Üniversitesinde tamamlamıştır. Evli ve iki çocuk annesidir.


Top