Şule Topçu Kılıç

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Altyapı ve Enerji, Türkiye Ülke Başkan Vekili

Şule Kılıç’ın proje finansmanı, finansal danışmanlık, satın almalar & birleşmeler, girişim sermayesi ve banka satın alımları konularında çeşitli projelerde 24 yılın üzerinde deneyimi bulunmaktadır.

Kariyerinin son 12 yilinda, Turkiye’de PPP/BOT Modelinin ulastirma ve sosyal altyapi sektorunde basarili sekilde uygulanmasini sağlamak için gerekli düzenlemelerin ve taslak proje anlasmalarinin olusturulmasi üzerinde yapilan calismalara yogunlasmistir. Bu amaçla, ilgili devlet kurumlari (Saglik Bakanligi, Ulastirma Bakanligi, Hazine Mustesarligi) ile yapilan yapilandirma calismalari, gerekli hukuki alt yapinin hazirlanmasinda finansman acisindan önemli hususlarin yer almasi ve taslak proje anlasmalarinin hazirlanmasi ve müzakerelerinde aktif lidelik rolü ustlenmistir. Konu ile ilgili tum paydaslarin biraraya gelerek calismalarin koordinasyonu saglamis ve bu sayede cok sayida PPP Sehir Hastanesi Kampusu projeleri ve tünel&otoyol projelerinin basarili bir sekilde proje finansmaninin yapilmasinda liderlik rolunu ustlenmistir.

Haziran 2014’den itibaren Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nda (AIKB) Türkiye Ülke Baskan Vekilligi görevini yürütmekte olup Türkiye Ulke Baskani’na direkt raporlama yapmakla birlikte Türkiye operasyonlarının geliştirilmesi ve Banka’nın ülke stratejisinin belirlenmesinde aktif rol oynamaktadır.

Şule’nin sorumlulukları genel çerçevede;

i)        Proje geliştirme ve finansmani (kredi, sermaye ve sermaye benzeri finansman)

a.       Altyapı (belediye, ulaştırma, sosyal altyapı, PPP hastaneleri)

b.      Enerji (doğal kaynaklar (madencilik, petrol ve gaz), yenilenebilir enerji ve dagitim)

ii)      Aktif portföy takibi

iii)    Ülke politikası kararları

iv)    Banka’nın Türkiye Cumhuriyeti Hükümet’ine karşı temsilciliği ve

v)      İşgücü ve butce yönetimidir.

Banka’ya katılmadan önce UniCredit Group bünyesinde sırasıyla Türkiye Finansal Danışmanlık & Proje Finansmanı bölüm başkanlığı ve genel müdür yardimciligi görevini 6,5 sene boyunca yürütmüş olup UniCredit Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı’nın finansal danışmanlık, altyapı, enerji, emtia, petrol & gaz ve PPP sektörlerinde yapılandırılmış finansman ve proje finansmanı alanlarında temsil etmiştir. Bunun yanı sıra çeşitli ulaştırma, altyapı, PPP ve özelleştirme projelerinin yapılandırılması ve düzenlenmesinden sorumludur.

UniCredit Grup’a katılmadan önce Garanti Bankası Proje Finansmanı Departmanı’nda (Ulaştırma ve Altyapı), Emporiki Risk Sermayesi’nde (Türkiye Başkanvekili), Doğuş Holding’de (Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı), Citibank’ta (Strateji, is geliştirme, banka alımları ve satın almalar & birleşmeler sorumlu Genel Mudur yardimcisi) ve Türkiye Özelleştirme İdaresi’nde (PETKİM özelleştirmesi Proje Müdürü) çeşitli pozisyonlarında çalışmıştır.

Şule Endüstri Mühendisliği lisansını (fakülte birincisi) İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (Türkiye) almış olup MBA ve MSC yüksek lisanslarını (Üstün Başarı) Manchester Üniversitesi’nde (İngiltere) tamamlamıştır.

Şu anda doktora lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde (Türkiye) yapmaktadır. Gaziantep, 1970 dogumludur.  Evli ve 2 cocuk annesidir.


Top