Yousuf Al-Jaida

Katar Finans Merkezi CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi

Yusuf Mohamed Al-Jaida, Haziran 2015'te Katar Finans Merkezi (QFC) İcra Kurulu Başkanı olarak atandı. Öncesinde, stratejik gelişimden sorumlu olduğu QFC'de Genel Müdür Yardımcısı ve Baş Stratejik ve İş Geliştirme Sorumlusu rolünü üstlendi.

Yousuf, çeşitli görevlerde deneyimiyle güçlü bir finansal geçmişe sahiptir. QFC'ye katılmadan önce, Katar Genel Emeklilik ve Emekli Maaşı İdaresi'nde Dolaylı Yatırım Başkanı olarak görev aldı ve serbest yatırım fonu yönetimi, özel sermaye, gayrimenkul, sabit gelir ve hisse senedi portföyü yatırımlarının yönetimini denetledi. Önceki tecrübeleri arasında Qatar Petroleum ve Dolphin Energy için mühendislik proje çalışmaları ve Katar'da çeşitli emlak projelerinin yönetimi yer alıyor.

Katar Borsası, Katar Finans ve İşletme Akademisi, Finansal Piyasalar Geliştirme Komitesi, Katar Yatırım Teşvik Ajansı ve Serbest Bölgeler İdaresi kurullarında QFC’yi temsil etmektedir. Ayrıca, Katar Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi Danışma Kurulu'nda bulunmaktadır. Daha önce Nakilat QSC ve 1 milyar dolarlık stratejik yatırım fonuyla Unicorn Investment Bank'ın yönetim kurullarının yanı sıra Mayadeen Real Estate Company KSCC Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

ABD, Arizona Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 


Top