Prof. Dr. Alp Üstündağ

İstanbul Teknik Üniversitesi - Navimod İş Analitiği Çözümleri Veri Mühendisliği ve İş Analitiği Anabilim Dalı Başkanı, / Genel Müdür

Prof. Dr. Alp Üstündağ, İTÜ Veri Mühendisliği ve İş Analitiği Anabilim Dalı Başkanlığı ve Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Lisans derecesini Endüstri Mühendisliği alanında 2000 yılında İTÜ’de, yüksek lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nde (MBA) tamamlamıştır. 2007-2008 yılları arasında Dortmund Üniversitesi’nde araştırma çalışmalarını sürdürmüş, 2008 yılında İTÜ’de doktorasını tamamlamıştır.

Yapay zeka, veri analitiği, risk yönetimi, karar destek sistemleri alanlarında araştırma çalışmalarını sürdürmektedir. Prof. Üstündağ aynı zamanda yapay zeka ve ileri veri analitiği konularında İTÜ Arı Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Navimod İş Analitiği Çözümleri şirketinin kurucu ortağıdır. İTÜ Büyük Veri ve İş Analitiği yüksek lisans programının kurucusu ve koordinatörü olan Alp Üstündağ, pazarlama, CRM, finans, üretim, enerji, perakende, lojistik sektörlerinde yer alan çok sayıda firmada projeler gerçekleştirmiştir. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde, konferans bildirilerinde ve kitap bölümü olarak basılmış birçok yayını vardır. 

Top