Prof. Dr. Özer Ertuna

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Özer Ertuna 18 Ağustos 1940’da Edirne’de doğdu. İşletme dalında Lisans eğitimini Robert Kolej Yüksek Okulunda tamamladı. İşletme İktisadı alanında Yüksek Lisans ve doktora çalışmalarını ise ABD’de Cornell Universitesi’nde yaptı ve 1967 yılında doktora derecesi aldı.

Daha sonra Syracuse Üniversitesi, New York Eyalet Üniversitesi ve Robert Kolej Yüksek Okulunda öğretim üyesi olarak görev yaptı. Halen Boğaziçi Üniversitesi işletme Bölümünde öğretim üyeliğini sürdürüyor.

Prof. Dr. Ertuna, akademik alanda öğretim üyeliği yanında idari görevler de yaptı. Boğaziçi Üniversitesinde İşletme Bölüm Başkanlığı, Araştırma ve Uygulama Enstitüsü Müdürlüğü, İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı yürüttüğü bu görevlerden başlıcalarıdır.

Prof. Dr. Özer Ertuna, çeşitli kamu ve özel kesim kuruluşlarında Yönetim Kurulu üyeliği, danışmanlık yapmış, eğitim hizmetleri de vermiştir. Çeşitli tarihlerde İşletmeler Bakanlığı, Çalışma bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan danışmanlığı ve başdanışmanlık görevlerinde de bulunan Ertuna, Sümer Holding Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkanlığı da yapmıştır.

Dünya Bankasının Nijerya Misyonuna, Tunus, Mısır ve Suriye’de bulunan Tarım Araştırma Merkezlerinin denetimine katılmıştır.

Prof. Dr. Özer Ertuna’nın çeşitli bilimsel dergilerde 90’ı aşkın makalesi ve 25’i aşkın kitabı bulunmaktadır.  2005 yılından bu yana yayınlanan kitapları: Kapitalizmin Son Direnişi (2005),Türkiye Ekonomisinin Kayıp Yılları (2005), Wealth Welfare and the Global Free Market - A Social Audit of Capitalist Economics (2009), Özlem Bağları – Tarih boyunca insanların mutluluk arayışı (2012) ve İşsizlik ve Yoksulluk (2015).


Top