Dr. Zehra Çataltepe

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilimsel Çalışmalardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Profesör

Veriden ve İnsandan Sürekli Olarak Yapay Öğrenmeyi sağlayan bir AML (Automated Machine Learning) Platformu olan tazi.ai’ın kurucu ortağı ve bilimsel çalışmalardan sorumlu genel müdür yardımcısı olan Zehra Çataltepe, aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi'nde profesör.

Tazi AML, yapay zekanın kolayca ve doğrudan iş birimleri tarafından anlaşılmasını ve kullanılmasını, insan ve yapay zekanın veriden anında değer oluşturmasını sağlıyor.

Banka, sigorta, telekomünikasyon gibi çok ve sürekli değişen veri içeren sektörlerde çözümler sunan tazi.ai aralık sonunda aldığı yatırım ve büyüyen yönetici kadrosu sayesinde, Amsterdam ve San Francisco ofislerinde de faaliyet gösteriyor.

Doktorasını aldığı California Institute of Technology'den beri, Zehra Çataltepe'nin hedefi yapay zekanın sadece endüstri değil, verisi olan herkesin işine yarayabilecek bir teknoloji haline getirilmesini sağlamak. 2005 yılından beri İTÜ'de ve her yıl onlarca öğrenciye yüksek lisans ve doktora seviyesinde makine öğrenmesi dersleri verdi. 14 patenti, yapay zeka algoritmalarının hem teorisi hem de finans, sağlık, ulaşım, enerji gibi alanlarda kullanımı üzerine 80’in üstünde yayını var.

Top