D. Sevdil Yıldırım

Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği (KOTEDER), Yönetim Kurulu Üyesi

Sayın Yıldırım, 30 yılı aşkın iş tecrübesine sahiptir. 2012 başından bu yana önde gelen çeşitli şirketlerde (2018 Nisan'a kadar TAV Havalimanları Holding A.Ş., İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Denizli Cam A.Ş.'de; 2014-2017 arası AGT'de ve son olarak Çinli Zhaojia Technology International'da) Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak hizmet vermektedir. Sayın Yıldırım, söz konusu şirketlerin Denetim, Kurumsal Yönetim, Riskin Erken Teşhisi ve Yönetimi, Aday Gösterme komitelerinde Komite Başkanı ve/veya Komite üyesi olarak görev yapmıştır. Sayın Yıldırım, hali hazırda yanı sıra, kendi şirketi olan ZESS International’da şirket alım-satımı, girşim sermayesi yatırımları ve kurumsal yönetişim alanlarında danışmanlık faaliyeti yürütmektedir.

Halka açık şirketlerin çatı kuruluşu olan KOTEDER'de Yönetim Kurulu Üyesi olan Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği(YÜD)’nin de Kurucu Üyeleri arasındadır. Bir dönem Başkanlığı'nı da yaptığı Sermaye Piyasası Kurulu Meslek Personeli Derneği'nin üyesi olan Sayın Yıldırım, kuruluşundan bu yana Forum İstanbul Konferansları'nın ve ayrıca uluslararası Women Corporate Directors (WCD) Derneği'nin de üyesidir. Sayın Yıldırım, Korunmaya Muhtaç Çocukları Vakfı Koruncuk’taki Mütevelli Heyeti üyeliğinin yanı sıra, İyilik İçin Sanat Derneği gibi STK’ların da destekleyicileri arasındadır. Sayın Yıldırım, StartupBoothCamp girişimci ağının yanı sıra, Yönetimde Kadın Derneği programlarına destek olarak mentorluk yapmaktadır. TÜBİTAK 1514 İhalesi’nde seçilmiş fon yöneticisi olarak ödüllendirilen Sayın Yıldırım, Avrupa Yatırım Fonu G43 Girişim Sermayesi İhalesi finalistleri arasında yeralmaktadır.

Öncesinde; Sayın Yıldırım 1988-1999 yılları arasında Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu(SPK)’nda, Piyasa Düzenleme ve Gözetim Dairesi, Denetim Dairesi, Araştırma ve Geliştirme Dairesi ile IOSCO çalışma gruplarında ve OECD projelerinde görev yaptı. Yapı Kredi Yatırım’da (1999-2006), Turkish Yatırım’da (2007) ve BGC Partners'da (2008) Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Yıldırım, 2009 yılında Kurumsal Finansman ve Sermaye Piyasaları Finans Koordinatörü olarak Yıldız Holding’e katıldı. Türkiye’nin en büyük girişim sermayesi yatırım ortaklığı olan Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı'nın kuruluşunun yanı sıra, 2012 yılı başına kadar Genel Müdür Yardımcısı ve Yatırım Komitesi Üyeliği görevlerini de üstlendi. Sayın Yıldırım, ayrıca 2007-2011 döneminde DEİK bünyesindeki Türk Kuveyt İş Konseyi’nde ve Türk Suudi Arabistan İş Konseyi’nde Başkan Yardımcısı, Bahreyn İş Konseyi’nde ve Katar İş Konseyi’nde Yönetim Kurulu Üyesi oldu; Türk Kuveyt İş Çevreleri Derneği(TURKUVID)’nin kurucuları arasında yeraldı. Sermaye Piyasası Kurulu Meslek Personeli Derneği Başkanlığı yapmış olan Sayın Yıldırım, uzun yıllar London Business School Türkiye Kurucu Başkanlığını da üstlendi. Evli ve iki çocuklu olan Yıldırım’ın, SPK’dan İngilizce olarak basılmış (“Establishment and Design of a Financial Futures-Options Market in Turkey”, and “Risk Management Through Futures Markets in Agricultural Sector and Evaluations for Turkey”) iki kitabı bulunmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Bölümü’nden 1988'de mezun olan Sevdil Yıldırım, ODTÜ’den Ekonomi (1989-1995) ile London Business School’dan Finans (1995-1996) yüksek lisanslarına sahiptir.

Top