Ozan Acar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı

Ozan Acar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı’dır. Acar, TOBB’un 61 sektör meclisi ve 81 ildeki kadın ve genç girişimci kurullarının faaliyetlerini yönetmektedir. Türkiye’nin en büyük 2500 şirketinin üye olduğu sektör meclisleri kamu kurumlarına sektörel rekabet gücü politikaları geliştirme süreçlerinde katı sunmaktadır. Girişimci kurulları ise yerel girişimcilik ekosistemlerini kadınlar ve gençler için daha elverişli kılmak üzere çalışmaktadır.

 Acar, TOBB’da çalışmaya başlamadan önce Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda Rekabet Gücü Programı Direktörü olarak görev yapmıştır. TEPAV’da bulunduğu süre boyunca çok sayıda sektörel rekabet gücü projesini yönetmiş, uluslararası kuruluşlarla ortak projeler tamamlamış ve kamu kurumlarıyla yakın işbirlikleri geliştirmiştir. Acar ayrıca 10. Kalkınma Planı Uluslararası Kalkınma İşbirlikleri Özel ihtisas Komisyonu Raportörü olarak atanmıştır.

Dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarında ve Dünya Bankası’nda profesyonel deneyimi bulunan Acar’ın Bilkent Üniversitesi’nden iktisat lisans ve yüksek lisans, Harvard Üniversitesi’nden ise uluslararası kalkınma yüksek lisans dereceleri bulunmaktadır. 

Top