Nalan Erkarakaş

KOTEDER, Yönetim Kurulu Başkanı

Nalan Erkarakaş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat/Maliye Bölümü mezunu olup, 1983 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nda Uzman olarak iş hayatına başlamıştır. 1983-1989 yılları arasında sermaye piyasalarının ve borsanın kurulması ve gelişimi ile ilgili olarak aktif olarak çalışan Erkarakaş, 1987-1988 yıllarında The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Sermaye Piyasası Sertifika Programı’na katılmıştır. 1989 yılında özel sektöre transfer olmuş, 1991 yılına kadar Çimentaş T.A.Ş.’de Mali Koordinatör Yardımcısı olarak çalışmış, 1991-2002 yılları arasında finans sektöründe yatırım bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, aracı kurum ve portföy yönetim şirketi Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış, 2002 yılında reel sektöre transfer olarak Ciner Grup bünyesinde Sermaye Piyasaları Grup Başkanı olmuştur. Aynı dönemde, grubun halka açık şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra, grubun diğer faaliyet konuları olan medya, havacılık, enerji ve maden şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyelikleri yapmıştır.

1997 yılında Genç Yönetici İşadamları Derneği tarafından yılın yöneticisi ödülü, 2000 yılında da Dünya Gazetesi tarafından yılın başarılı iş kadını ödülünü alan Nalan Erkarakaş halen halka açık şirketlerin çatı derneği olan KOTEDER (Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Dernek aracılığı ile Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul, ayrıca Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ile sermaye piyasalarının gelişimi için ortak çalışmalar yürüten Nalan Erkarakaş, ayrıca TÜGİAD, TKYD, TÜYİD, BAKYD ve TOBB sermaye piyasaları meclis üyelikleri ile BURSA ÇİMENTO FABRİKASI A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmektedir.

Şubat 2018 tarihinde, finansal hizmetler kapsamında sermaye piyasalarına erişim, finansal yeniden yapılandırma, kurumsal yönetim, finansal risk yönetimi hizmetlerinden sorumlu Partner olarak Grant Thornton bünyesine katılmıştır.

Evli ve bir kız çocuk sahibi olan Nalan Erkarakaş, sosyal faaliyetler kapsamında Koruncuk Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı’dır.

Top