Burhan Eliaçık

Ödeme ve Elektronik Para Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Burhan Eliaçık , ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra çalışma hayatına 2000 yılında Garanti Bankasında başlamıştır.

Garanti Bankası’ndan 2011 yılında ayrılana kadar, Bankanın sigortacılık ve turizm gibi sektörlerde açık ara pazar payına sahip olmasını sağlayan , üye işyeri ağından alternatif ürün ve hizmetler sunmasını mümkün kılan , ön ödemeli kart ve ulaşım projeleri sayesinde ödeme sistemlerinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan ,  bankaların işyeri yatırımlarının ortak kullanımı projelerinde sürece Liderlik görevlerini üstlenmiştir.

2011 yılından itibaren ise Vodafone Türkiye'de Mobil Finansal Servisler Kıdemli Müdürü olarak göreve başlamıştır.  Eliaçık, bu şirkette ilgili departmanın kurulum çalışmalarından başlayarak , banka kullanan veya henüz bankacılık servisi ile tanışmamış geniş kitlelerin mobil teknolojiler aracılığı ile finansal servislere erişmesi için bir çok çalışmalar yapmış ve sistemler geliştirmiştir. Görev aldığı 4 yıllık süreç boyunca Türkiye’nin en kapsamlı üye işyeri satış ağına sahip ön ödemeli kart projesinin Vodafone, Visa, PTT ve ING Bank işbirliği ile hayata geçirmiş ayrıca Dünya’nın ilk “Social Wallet” konseptine sahip, içerisinde dünya çapında bir çok ilk ve yenilikleri barındıran Vodafone Cep Cüzdan servisini hayata geçirerek, global ölçekte bir çok ödül kazandırmıştır. 

Ödeme ve Elektronik Para Derneği’nin kuruluşuna ve Yönetim Kurulu Başkanı görevini üstlenerek,  sektörün temsil edildiği tek dernek olarak, mobil operatörler, mobil ödeme aracı şirketler, ödeme servis sağlayıcılar, uluslararası para transferi şirketleri ve fatura ödeme şirketlerinin katılımı ile uzun yıllardır eksikliği hissedilen, sektörün çok temel ve önemli bir ihtiyacına da öncülük etmiştir. 

Ayrıca, mobil, bankacılık ve ödeme sistemleri alanındaki 17 yıllık deneyimi ile kurumların dijital dönüşümü ve fırsatları yakalamasına yardımcı olmak üzere danışmanlık vermekte ve FinTech startup’lara mentörlük yapmaktadır. 

Burhan Eliaçık evli ve 1 kız çocuk babasıdır.

Top