Ekrem Arıkan

Takasbank, Genel Müdür Yardımcısı / Bilgi Teknolojileri

1974 yılında Sivas’ta doğan Arıkan, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Yeditepe Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansı (MBA) bölümlerinden mezundur.

1997 yılında çalışma hayatına başladı. 1998’de Microsoft'ta Destek Mühendisi, 1999’da Program Uzmanı, 2000 yılından itibaren ise Microsoft Windows Uluslararası Ürün Geliştirme Grubunda Program Yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etti. 2006 yılına kadar Microsoft'ta birçok ürünün geliştirilmesinde ve uluslararası projede görev aldı.

2007'de Ziraat Bankası'nın teknoloji şirketi Fintek Finansal Teknoloji Hizmetleri A.Ş.'de (Ziraat Teknoloji A.Ş.) BT Mimarisi Müdürü olarak çalışmaya başladı. Sonrasında Proje Yönetim Ofisi Müdürü olarak bankacılık teknolojileri alanında birçok projenin yürütülmesini koordine etti. Ardından BT Güvenlik Müdürü olarak bilgi teknolojileri güvenlik ve risk yönetimi konularından sorumlu oldu. Daha sonra Kurumsal Gelişim Direktörü olarak atandı ve Bilgi Güvenliği, Kalite ve Risk Yönetimi, İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri yönetiminden sorumlu oldu.

2014 yılından itibaren Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş.'de Bilgi Teknolojileri, Müşteri Hizmetleri ve Çağrı Merkezi, İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetlerinden sorumlu Grup Müdürü olarak görev yaptı.

2015 yılından itibaren yeni kurulan Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.'de (Enerji Borsası) Başkan Danışmanı olarak başladı ve Strateji Geliştirme Direktörü olarak atandı. Şirketin ilk kuruluş ve yapılanmasında rol aldı. Şeffaflık Çalıştayı’nın organize edilmesi, Şeffaflık Platformu’nun açılması, şirketin 5 yıllık ilk Stratejik Planı’nın oluşturulması, uluslararası EUROPEX üyeliği gibi birçok projelenin geliştirilmesini yönetti.

Haziran 2016’dan itibaren Takasbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Ar-Ge Merkezi statüsüne sahip olan Bilgi Teknolojileri bölümlerinin yönetiminden sorumludur.

Arıkan, evli ve 3 çocuk babasıdır. İngilizce, Almanca ve başlangıç seviyesinde Arapça bilmektedir.

Top