Dr. Berra Doğaner

Peker GYO Yönetim Kurulu Üyesi Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Berra Doğaner lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde, yüksek lisans ve doktora eğitimini Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır. Kariyerine 1983 yılında Sermaye Piyasası Kurulu‘nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Doğaner, Kurul’da Yetkili Uzman Yardımcısı ve Uzman olarak toplam 8 yıl süreyle çalışmıştır.

Kurul'dan ayrılışını takiben Ata Menkul Kıymetler A.Ş.’de 8 yıl süreyle Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır. Akabinde Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Doğaner, 1999-2002 yıllarında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nu temsilen Esbank, Es Menkul Değerler ve Yatırım A.Ş. ve Esfacto Faktoring Hizmetleri A.Ş. ’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük yapmıştır. Son 13 yıldır Turkish Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevde bulunmuştur.

Mayıs 2018 den itibaren ise bireysel olarak reel sektör şirketlerine finansal danışmanlık ve kurumsal finansman konularında hizmet vermektedir. Aynı zamanda bağımsız yönetim kurulu üyelikleri yürütmektedir.

Temmuz 2007 ile 2011 yılları arasında İMKB Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Doğaner, 1996 ile 2010 yılları arasında Takasbank Denetleme Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. 2014 ile 2018 yılları arasında TSPB Başkan Vekilliği görevinde bulunan Sn Doğaner TSPB'yi temsilen Mart 2014 – Mayıs 2018 tarihleri arasında Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Dünya Gazetesi Yılın Başarılı İş Kadını Ödülü, Para Dergisi Yılın Altın Adamları Ödülü, Milliyet Gazetesi Yılın Ekonomi Ödülleri ,Trend Dergisi Yılın Borsacısı, İntermedya Ekonomi Dergisi Ekonomide Yılın Yıldızları Finans-Borsa dalı Özel Ödülü, İntermedya Ekonomi Dergisi Yılın Borsa Şirketi Yöneticisi gibi bir çok ödülün sahibi olan Berra Doğaner, üniversite eğitmenliğinin yanısıra çok sayıda mesleki ve teknik panelde konuşmacı olarak yer almaktadır. Yayınlanmış bir kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Top