Doç. Dr. Recep Bildik

Borsa İstanbul A.Ş., Araştırma ve İş Geliştirme Müdürü

Finansal piyasalarda 20 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Recep Bildik Borsa İstanbul bünyesinde farklı pozisyonlarda yeni ürünlerin ve pazarların oluşturulması, hisse senetleri piyasasında operasyon, düzenlemeler, ilk elektronik alım-satım sisteminin kurulması, şirket birleşme ve satın alma ile yeni girişimlerin ve KOBİ’lerin finansmanına yönelik dünyada bir borsa bünyesindeki ilk örneklerden olan Özel Pazar’ın kurulması gibi bir çok alanda katkılar sağladı. Hisse senetleri piyasası, piyasalar, ürün geliştirme ve özel projeler, iş geliştirme ve pazarlama gibi bir çok bölümde yöneticilik pozisyonlarında bulundu. 2010-2011 döneminde Takasbank Yönetim Kurulu’nda Denetçi olarak görev yaptı. 

Önceki yıllarda merkezi New York’ta bulunan Global Association of Risk Professionals adlı meslek örgütünün Araştırma Merkezi’nde risk yönetimi üzerine çalışmalar yaptı. Chicago Üniversitesi ve DePaul Üniversitesi Finans Bölümlerinde misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı. Finans ve sermaye piyasaları alanında ulusal ve uluslar arası hakemli akademik dergilerde yayınlanmış çalışmaları bulunan Recep Bildik 2005 yılında Finans dalında doçent ünvanını aldı. Halen uluslar arası akademik dergilerde ve birliklerde hakemlik ve yayın kurulu görevlerini sürdürmektedir. Borsa İstanbul Review dergisinde yönetici editör, Global Finance Journal’da editörler kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir. 2017 yılında akademik finans alanında dünyanın en büyük birliği olan ve merkezi ABD’de olan Financial Management Association’ın yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.

2015 yılında Avrupa Birliği Komisyonu’nun Horizon 2020 Çerçeve Programı’nda yer alan “KOBİ ve Risk Sermayesi Komitesi”’ne ülke temsilcisi üye olarak atanmıştır. TOBB Girişim Sermayesi Sektör Meclisi üyesi ve TÜBİTAK Girişim Sermayesi Destek Grubu Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Recep Bildik aynı zamanda Türkiye Risk Yöneticileri Derneği yönetim kurulu üyesidir. 

Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde tamamladıktan sonra, aynı üniversitenin İşletme Fakültesi Finans Ana Bilim Dalı’ndan yüksek lisans ve doktora derecelerini alan Dr. Bildik Harvard Ünivesitesi Kennedy School of Government’tan Kamu Yönetimi yüksek lisans derecesine de sahiptir. Aynı zamanda 2015 yılında Harvard Mezunlar Derneği Türkiye başkanı olarak seçilmiştir.

Dr. Recep Bildik halen Borsa İstanbul’da Araştırma ve İş Geliştirme müdürü olarak görev yapmaktadır.

Top