Aslı Özelli

AmCham Türkiye/ABFT, Genel Sekreter

Aslı Özelli, Amerikan Şirketler Derneği (ABFT/AmCham) Genel Sekreteri olarak Temmuz 2018 itibariyle göreve başladı. A.B.D sermayeli şirketleri temsil eden iş dünyası kurumu olan AmCham Türkiye/ABFT, 110’u aşkın üyesi ile Türkiye’ye 54 milyar doların üzerinde yatırım ile 90.000’e yakın istihdam sağlamaktadır.

Aslı Özelli bu görevi öncesinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Sekreter Yardımcısı olarak çalışmaktaydı. Kurumda kurumsallaşma kapsamında farklı paydaşlarla çok taraflı projelerde ve DEİK Strateji çalışmalarında yer aldı.

DEİK’teki 18 yıllık kariyeri süresince, kurumun her kademesinde görev alan Aslı Özelli, farklı zamanlarda 27 ülke ve 5 sektörel İş Konseyi’ne hizmet sağladı. DEİK’ten önce Ericsson Türk Telekom Pazarlama Bölümü’nde çalışan Aslı Özelli, mezuniyet sonrası tez çalışması ile eş zamanlı olarak dönemin TBMM Nato Parlamenterler Assemblesi Türk Grubu Başkanı’na danışmanlık yaptı.

Mülteciler üzerine tez çalışması bulunan Aslı Özelli, 1996 yılında ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını yine aynı bölümde tamamladı. Evli ve iki çocuk annesidir.

Top