Türkü Karan

Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (“TEB”), Sermaye Piyasası Araçları Hizmetleri Ürün Stratejisi Direktörü

Türkü Karan, TEB’de Sermaye Piyasası Araçları Hizmetleri Bölümü’nde Ürün Stratejisi Direktörü olarak çalışmaktadır. Söz konusu bölüm BNP Paribas’ın sermaye piyasalarında işlem sonrası (post-trade) hizmetler sunmak için kurulmuş olan bankası BNP Paribas Securities Services’in Türkiye şubesi olarak TEB Securities Services adıyla hizmet vermektedir.

Türkü Karan, TEB’i Sermaye Piyasaları alanında Türkiye Bankalar Birliği’nin Saklamacı Bankalar Çalışma gruplarında temsil etmektedir. Sorumlulukları; ilgili değişiklikleri derinlemesine analiz ederek gerektiğinde düzenleyici kurumlarla irtibata geçerek mevcut ve potansiyel müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak ürün ve hizmetler geliştirmek, global kurumsal yatırımcıların ihtiyaçlarını piyasamıza iletmek ve buna yönelik stratejiler geliştirmek olarak özetlenebilir. İlgi alanları; tüm sermaye piyasası araçları için genel saklama, sınırlı saklama, fon hizmetleri, kolektif ve bireysel portföy saklama, ihraççı hizmetleri gibi ihraççıların halka arz sonrasında, kurumsal yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının işlem sonrasında ihtiyaç duyabilecekleri diğer tüm hizmetleri kapsamaktadır.

Sermaye Piyasası Araçları Hizmetleri konusunda çalışmaya 2001 yılında yabancı kurumsal yatırımcıların Türkiye sermaye piyasalarına yaptıkları yatırımların takas ve saklama işlemlerine ilişkin projelerin yönetimi ile Osmanlı Bankası’nda başlamış ve bankanın Garanti Bankası ile birleşmesi sonucu görevini bu bankada devam ettirmiştir. Daha sonraki yıllarda takas ve saklama alanında çeşitli görevlerde bulunmuştur. Bunlar ürün yönetimi, operasyon yöneticiliği, müşteri ilişkileri yöneticiliği olarak sıralanabilir. Bu görev sırasında Yeni Türk Lirası geçişi, yeni vergi mevzuatı geçişi, sermaye piyasası araçlarının kaydileştirilmesi, yeni sermaye piyasası mevzuatına uyum gibi önemli projelerde görev almıştır. 2007 yılında Yurt Dışı Takas ve Saklama Bölümü’nü kurmak üzere TEB’de görevine başlamıştır. TEB’de müşteri ilişkileri yönetimi, ürün yönetimi, strateji ve pazarlama konularında görev yapmaktadır. Bankada yeni sermaye piyasası mevzuatına uyum çalışmalarında çalışma grubu başkanı olarak aktif görev almıştır.

Sermaye Piyasaları Araçları Hizmetleri öncesindeki 7 yıllık kariyerinde İş Bankası ve Osmanlı Bankası’nda iş analizi, kalite yönetimi, sistem geliştirme ve proje yönetimi konularında görev almıştır. 1991 yılı Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olup 1998-2000 yılları arasında Georgetown McDonough School of Business’de MBA yapmıştır.

Top