Kerim Kotan

Pragma, Yönetici Direktör

Kerim Kotan Türkiye’nin lider ve yerli sermayeli danışmanlık firmalarından PRAGMA’nın (www.pragma.com.tr) 2010 yılından beri Yönetici Direktörüdür. PRAGMA Türkiye’nin 30 bankacı ve son 12 senede kapanan 76 Şirket Satış ve Ortaklık işiyle lider yatırım bankacılığı firmasıdır.

Kotan’ın Şirket Satışlar ve Ortaklıkları alanında yaklaşık 20 senenin üzerinde tecrübesi vardır ve Türkiye’ye 15 milyar ABD Dolar’ının üzerinde yabancı sermaye girişine aracılık ederek ülkenin lider yatırım bankacılarından olan Kotan, daha önce farklı 3 ayrı uluslararası bankada üst düzey yöneticilik yapmıştır. Kotan’ın sektör tecrübesi markalı perakende, gıda & içecek, teknoloji, telekom, enerji, medya ve sanayii sektörlerini kapsamaktadır.

Kotan, Sabancı, Doğan, IC, Koç, Şişecam, İnci, Oyak, Türk Telekom gibi Türkiye’nin bazı en büyük gruplarına yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları şirket satın almaları ve ortaklıklarla ilgili danışmanlık vermiştir. Kotan, Türkiye ve yurtdışında 8 farklı şirkete strateji, kurumsal yönetim, yatırımlar, yurtdışı büyüme vs konularında Yönetim Kurulu seviyesinde danışmanlık yapmaktadır. Hazine onaylı melek yatırımcı olan Kotan’ın yurtiçi ve yurtdışında farklı sektörlerde kendi şahsi finansal yatırımları bulunmaktadır.


Mikro Yazılım’ın Türkven’e satışı; Bigchefs’te azınlık hissenin Taxim Capital’a satışı; SPX/Olgarlar’da çoğunluk hissenin Kuveyt’li Global’a satışı; Oyak’ın Akdeniz Kimya’yı satın alması; Penti Giyim’de azınlık hissenin Carlyle’a satışı; Demirdöküm’ün Vaillant’a satışı; Oger Telecom’ın Türk Telekom’da çoğunluk hissesini satın alması; Auchon’ın Enka’nın Rusya’daki perakende operasyonlarını satın alması; Sabancı Grubu’nun kimya işlerini La Seda’ya satması; LukOil’in Akpet’i satın alması; Sabancı Holding ile Avusturya’lı Verbund’un enerji yatırımları için kurduğu ortaklık; Fransız Bel’in Kars Karper peynirlerini satın alması; Intergen’in 3.8GW gaz çevrim santrallarındaki çoğunluk hissesinin satışı, ve Doğuş Grubu’nun Tansaş’ı satışı Kotan’ın başarıyla tamamladığı işlerden bazılarıdır.

Kerim Kotan şirket ortaklıkları ve satışlarıyla ilgili konularda son 10 senedir Wall Street Journal, Financial Times, Bloomberg, Euromoney, Forbes and Reuters’ı da içerecek şekilde yerli ve yabancı medyaya yabancı sermaye, özel sermaye fonları, şirket birleşmeleri ve satışları konularında 150’nin üzerinde röportaj vermiştir.

Kotan, 1991-1995 yılında Amerika’da Lehigh University’de Makina Mühendisliği lisansı aldı. Daha sonra 1995-1997 yılları arasında gene Amerika’da Cornell University’de İşletme alanında yüksek lisansını (MBA) yaptı. Kerim Kotan GYIAD, Endeavor Derneği Danışma Kurulu ve TKYD üyesidir.